Proč nosit dítě v šátku?

Proč je nošení dětí tak důležité?
Zavřete oči a představte si nenarozené dítě v mateřině lůně. Za jakých podmínek se nachází? Co vidí, slyší a cítí?
Dítě vnímá svou matku téměř výhradně prostřednictvím doteku. Jeho kůže, nejstarší a nejzákladnější smyslový orgán, se vyvíjí jako první.
Když se matka pohybuje – ať už stojí na špičkách, spěchá na tramvaj, chodí, tančí či dokonce spí – dítě se jemně přizpůsobuje jejím pohybům a houpá se v rytmu jejího dechu.
Prostor v lůně je omezený, teplý, zvuky jsou tlumené a je slyšet pravidelné bušení srdce spolu s jemným šuměním živého organismu. Veškeré potřeby dítěte jsou okamžitě uspokojeny díky úžasnému spojení s placentou. Víme také, že emoce matky mohou ovlivnit vývoj dítěte, což činí tuto složitou, ale nádhernou symbiózu ještě fascinující.
A pak přichází porod...ten konečný, neuvěřitelný a zásadní okamžik!
Náhle se otevírá obrovský prostor, nastává jas, ale také chlad.
Dítě je zasaženo záplavou vjemů: různé zvuky, textury, barvy a vůně. Zamyslete se například nad čichem. Kromě rodičů by tam byl i zdravotnický personál, z nichž každý má svou přirozenou vůni a používá odlišnou kosmetiku. Vnímat jsou také vůně dezinfekčních prostředků, pracích prostředků a léků.
Narozenec potřebuje čas na přizpůsobení, vnitřní zpracování a uspořádání této pozoruhodné rozmanitosti vjemů a naučení se žít s nimi. Navíc tento křehký malý člověk vyžaduje při zacházení – při zvedání, nošení, oblékání apod. – spoustu podpory, něhy a respektu.
V prvních týdnech života děti nejlépe reagují na přímý kontakt s rodiči, když jsou pevně drženy a blízko zdroje potravy. Chtějí cítit vůni svého pečovatele, vnímat jeho jemné pohyby. Jakmile se cítí bezpečně a pohodlně, dokážou se odříznout od nadbytku vjemů a usnout na nejbezpečnějším místě na světě: v náručí rodiče. Taková blízkost se dá dosáhnout mnoha způsoby – kojením, společným spaním, masáží, mazlením a konečně nošením dětí! Dítě nošené ve speciálním zavinutém plášti je drženo blízko těla, což mu umožňuje cítit tělesné teplo, vůni, poslouchat srdeční tep, houpat se při chůzi a slyšet váš hlas – to všechno dokonale napodobuje útulné a bezpečné prostředí v lůně... a tehdy se děje kouzlo – dítě klidně usne.
Blízkost rodiče buduje primární, základní vztah mezi dítětem a světem. Jsme hlavním zdrojem úlevy a regulace pro naše děti. Mějte na paměti, že psychologický a emocionální růst jsou neoddělitelně spjaty s fyzickým vývojem.
Proto mluvíme o psycho-motorickém vývoji. Bez psychologické bezpečnosti poskytované pečovateli je pro děti obtížnější fyzický rozvoj. Emocionální jistota a počáteční zájem o svět, který se rozvíjí, když se dítě cítí bezpečně a milováno, jsou hnací silou fyzického růstu.
Je třeba si uvědomit, že motorický vývoj dítěte probíhá převážně při kontaktu s pevnou plochou. Proto stojí za to položit dítě na podložku, aby si mohlo procvičit své přirozené schopnosti a vyvíjet se vlastním tempem. Nošení dětí uspokojuje potřebu bezpečí, ale také potřebu blízkosti, doteku, spojení, jednoty a komfortu.
Díky tomuto kontaktu se naši malí také učí, jak regulovat své emoce a reakce vlastního těla. Vzájemně na sebe působíme mnoha způsoby a tím se vytváří neodolatelné pouto. A co rodiče? Co získávají díky nošení dětí? Samozřejmě pocit bezpečí, blízkosti, doteku, spojení, jednoty a komfortu. Navíc prostor, svobodu, společnou odpovědnost, nezávislost, sebevědomí (rodičovské kompetence) a mnohem více!
Kromě uspokojení tolika našich a našich malých potřeb je nošení dětí obrovským přínosem pro jejich vývoj. Správně zabalené dítě dostává pozoruhodnou podporu a stimulaci pro svůj vývoj. Všechny smysly jsou stimulovány, včetně tří extrémně důležitých:
- Dotek – díky receptorům rozloženým po kůži, které přijímají povrchové i hluboké podněty doteku, tlaku, chladu, tepla a bolesti.
- Proprioceptivní smysl – přijímá podněty z kosterních svalů a šlach a informuje mozek o poloze těla a jeho částech v prostoru, stejně jako o pohybech těla.
- Vestibulární smysl – informuje o poloze a pohybech hlavy vzhledem k okolí, také nazýván smyslem rovnováhy, který se rozvíjí díky jemnému houpačkám, jež působí na receptory vnitřního ucha.
Díky této stimulaci podporujeme vývoj dítěte, poskytujeme mu první lekci volného smyslového zpracování, učíme motorickou koordinaci, stimulujeme hlubokou citlivost a také podporujeme budoucí rozvoj řeči. Dítě, které se cítí bezpečně, tráví méně času a energie signalizováním svých základních potřeb, a více času pak ve stavu klidného bdění, kdy absorbuje svět a seznamuje se s okolím, zejména s lidskými tvářemi.
Další nesmírně důležitou výhodou nošení dětí po bezprostředním kontaktu kůže ke kůži je také uvolňování oxytocinu – hormonu lásky a vazby, který je zodpovědný za tvorbu mateřského mléka, rozvoj pouta s dítětem, aktivaci ochranných mechanismů a stav klidu, do kterého vstupujeme při kojení, masáži a nakonec při nošení dětí! Proto vás vyzýváme k budování intimity s vaším dítětem a doufáme, že tento speciální zavinutý plášť se stane jedním z nástrojů, které vám pomohou tohoto cíle dosáhnout.
Text: Anna Zin
Konzultantka pro nošení dětí
(Lektorka na Babywearing Academy, akreditovaná poradkyně Babywearing Academy, certifikovaná poradkyně pro nošení dětí pro Die Trageschule Dresden (R))